سوسیالیسم یا بربریت؟

در روز بیستم سپتامبر ۲۰۱۹، میلیون­ ها نفر در سراسر جهان به خیابان‌ها آمدند و خواهان انجام اقدامات لازم و مؤثر جهت حفظ محیط زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی شدند. چرا که کره زمین بر اثر حرص و آز نظام سرمایه‌داری در آستانه­ ی یک فاجعه­ ی زیست محیطی قرار گرفته است. نابودی جنگل­ ها در منطقه­ ی آمازون، ذوب شدن کوه­ های یخ، موج گرمای شدید، طولانی شدن دوران‌های خشکسالی، سیل و دیگر فاجعه­ های طبیعی، انقراض انواعی از حیوانات و گیاهان و تخریب سریع اکوسیستم منطقه‌ای نشانه­ های واضحی از این فاجعه می­ باشند. گذشته از آن، کمبود آب آشامیدنی و عدم حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی از پیامدهای دیگر این فاجعه محیط زیستی است که میلیون­ ها نفر از اقشار کم درآمد و زحمتکش جامعه  را به گرسنگی و فلاکت کشانده است.

با آن که به تناوب اجلاس­ هایی از سوی نهادهای بین‌المللی، از جمله سازمان ملل برگزار می‌شوند، تضمینی برای اجرای تصمیمات این اجلاس‌ها وجود ندارد، زیرا سود و منافع طبقه­ ی سرمایه­ دار، بالاترین اصل نظام سرمایه­ داری جهانی است که به هیچ­وجه نباید مانعی بر سر راه آن باشد. به همین دلیل در این نظام، هرگز نه اقدام مؤثری برای مقابله با تخریب محیط زیست به اجرا درمی‌آید و نه در جهان صلحی پایدار برقرار خواهد شد که یکی دیگر از خواسته‌های تظاهرکنندگان بود. هر چند هنوز دیر نشده و می‌توان با تدابیری از تخریب هر چه بیش‌تر محیط زیست و گرم شدن کره‌ی زمین جلوگیری کرد، اما به دلیل بالا رفتن مخارج تولید و کاهش سود یا چنین اقداماتی اصولا به مرحله اجرا درنمی‌آیند یا به مقیاس کافی انجام نمی‌شوند؛ اقداماتی از قبیل جایگزینی سوخت فسیلی با انرژی­ های تجدیدپذیر و یا بستن نیروگاه­ های اتمی، زیرا که اصولا تولید سرمایه­ داری وابسته به استفاده از انرژی فسیلی است. همین کافی است که گفته شود تنها ۲۵ کنسرسیوم سرمایه‌داری بیش از نیمی از گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کنند.

کمیته­ ی خارج سازمان فدائیان (اقلیت)، ضمن حمایت از اقدامات فوری برای بهبود وضعیت اقلیمی و محیط زیستی، بر این نکته تاکید می­ کند که تنها راه پیشگیری از این فاجعه ­ی جهانی، نابودی نظام سرمایه­ داری و برپایی نظمی سوسیالیستی است که در آن نیازهای جامعه­ ی بشری در تعادل با طبیعت قرار گیرد. نظمی که پیش شرط برقراری آن انقلاب اجتماعی کارگران و زحمتکشان است و در صورت عدم تحقق آن، جز توحش و بربریت آینده­ ای در انتظار بشریت نخواهد بود.

زنده باد همبستگی بین‌المللی کارگران

نابود باد نظام سرمایه‌داری – برقرار باد سوسیالیسم

کمیته‌ی خارج از کشور سازمان فدائیان  (اقلیت)

۲۲ سپتامبر ۲۰۱۹

متن کامل در فرمت پی دی اف

POST A COMMENT.