اطلاعیه نشست نیروهاى چپ و کمونیست به مناسبت موج عظیم جنگ‌زده‌گان پناهنده به اروپا

هیولاى مخوف جنگ های مذهبی و نیابتی سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا را در نوردیده و عفریت مرگ و نیستى که سناریوى آن توسط کشورهاى امپریالیستى و حکومتهاى سرمایه دارى منطقه طرح ریزى شده، جان صدها انسان را روزانه به کام خود فرو مى برد.

در این اوضاع و احوال کشورهاى عضو پیمان ناتو به سرکردگی امپریالیسم آمریکا، هر از چند گاه با طرحی به ظاهر فریبنده ولی در باطن ارتجاعی در صدد تبلیغ، ترویج و ژست های دمکراسی خواهانه برای مردم این خطه هستند. امپریالیستها تا توانسته اند با فروش ادوات نظامی، خاورمیانه را به زرادخانه سلاحهای مرگبار تبدیل کرده اند، حالا وقت آن رسیده که با استفاده از این تسلیحات با عداوت پایان ناپذیر تعصبات کور مذهبی و شوونیسم، تمامی زیر ساختها که ثروت یک جامعه محسوب میشود را با دشمنی درونی و صدور تروریسم نابود کرده و شرایط را برای تجزیه و تخریب کشورهای خاورمیانه فراهم آورند.

در این میان ناقوس جنگ توسط صدها فرقه اسلامى نواخته میشوند که بسیاری از آنها وابسته به قدرتهاى ارتجاعى منطقه نظیر ایران، اسرائیل، عربستان سعودى، کویت، قطر، پاکستان و ترکیه هستند، این شرایط عرصه زندگى را به کارگران، زحمتکشان، تهیدستان و نیروهاى پیشرو و انقلابى جوامع این بخش از جهان تنگ کرده است. باندهای مزدور تمامى کوشش خود را بکار گرفته اند تا مسیر واقعى دسترسى به یک دنیاى آزاد و انسانى را مخدوش کنند، آنها با بکارگیری انفجارهاى انتحارى، بمب گذاریها و شمیشرهای آخته، به قلع و قمع مردمان مشغولند، این باندهای جنایتکار با به اسارت و بردگی گرفتن زنان، کودکان و جوانان، به باج و خراج گرفتن از مردم، میلیونها انسان را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرده اند.

میلیونها انسان افغانستانی، عراقی، سوریه ای، لیبیایی، فلسطینی و یمنی با بى آیندگى و ناامنى در برزخ هولناک آوارگی، زندگى تحقیرآمیزى را سپرى میکنند، رنج و درد دورى از خانواده و زیست بومى که نسلها در آن زندگى کرده اند، شرایط جانکاهى را براى این مردمان رقم زده و خیل عظیم انسانى را به سوى مقصدى نامعلوم میکشاند. پناهندگان براى دورى جستن از تمامى مشقات و خطر از دست دادن جان و جهان خود، دل به کوه، دشت و دریا زده و پس از طى طریق صدها و هزاران فرسنگ خود را بخاک اروپا، آمریکا و استرالیا میرسانند، در این مسیر بسیارى از آنها در دریاها غرق و در کوره راهها کشته میشوند. اخبار تحقیر و بی حقوقی نسبت به پناهندگان، از ایران و ترکیه گرفته تا یونان، مجارستان، استرالیا و جای جای اروپا را میتوان در لابلای وسایل ارتباط جمعی جستجو کرد.

ما کمونیستها بروشنی میدانیم که عواقب این تراژدى انسانی،  آینده ای سراسر تیره را نه تنها برای خاورمیانه و شمال آفریقا رقم خواهد زد، بلکه تبعات آن ننگ بزرگی را برای اروپای متمدن! همدست امپریالیسم آمریکا، برای ثبت در تاریخ بشری بهمراه خواهد داشت. در پس هیاهو و ریاکاری بنگاههای خبر پراکنی سرمایه داری جهانی از پذیرش پناهجویان، میتوان به نیاز این کشورها به نیروی کار ارزان از سویی و پارادوکس خارجی ستیزی و اوج تفکرات راسیستی از سوی دیگر اشاره داشت. ما کمونیستها، نه تنها این حق حداقل را برای هر انسانی محترم میشماریم که در هر کشوری که خواست اقامت کرده و شهروند تمام و کمال آن کشور محسوب شود بلکه ما خواهان جهانی بدون مرز و کشور هستیم که هر فرد به اختیار خود در هر نقطه از جهان سکونت کرده، به اندازه نیازش از جامعه سهم برده و از تابعیت جهانی برخوردار باشد.

بخشی از نیروهاى سیاسی انقلابى چپ و کمونیست ایرانی که دهه ها بعنوان تبعیدیان و پناهندگان سیاسى در این قسمت از دنیا زندگى می کنند، این را بخوبی میدانند که سیاست های امروزین آغوش باز پذیرش پناهنده کشورهایی نظیر آلمان و اتریش در تناقض کامل با  سیاست های استرداد پناهندگان و غرق کردن قایقهای آنها تا چند هفته پیش بسیاری از کشورهای به اصطلاح پناهنده پذیر است. در حقیقت انتقال بحران  و آتش افروزی در خاورمیانه و پذیرش پناهنده در اروپا، ادامه سیاست یک بام و دو هوا و مزورانه امپریالیستهاست. این مهم وظیفه تمامی تلاشگران عرصه مبارزه و مقاومت برای تحولات انقلابی آتی است که در سازماندهی اعتراضات علیه نژادپرستان، فاشیستها و دولتهای سرمایه داری  شرکت کرده و ضمن حمایت از کمیته های خودسامان پناهندگان و مهاجرین، شعارهای انقلابی جپ را به میان انها و کل جامعه برده و چهره کریه مثلث میلیتاریسم ، امپریالیسم و مذهب را به هر طریق ممکن آشکار کنیم.

نشست احزاب، سازمان ها و نهادهای چپ و کمونیست

۰۱/۱۰/۲۰۱۵

اسامی امضاء کنندگان :

۱– اتحاد چپ ایرانیان در خارج کشور

۲– اتحاد چپ سوسیالیستی ایرانیان

۳– حزب کمونیست ایران

۴– سازمان اتحاد فداییان کمونیست

۵– سازمان راه کارگر

۶– سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

۷– شورای حمایت از مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران-استکهلم

۸– شورای فعالین سوسیالیست و آزادیخواه – هامبورگ

۹– کانون اندیشه کپنهاگ

۱۰– کانون همبستگی با کارگران ایران – گوتنبرگ

۱۱– کمیته حمایت از مبارزات جنبش کارگری ایران – دانمارک

۱۲– کمیته حمایت از مبارزات کارگران ایران- فنلاند

۱۳– کمیته خارج کشور سازمان فدائیان (اقلیت)

۱۴– کمیته یادمان کشتار زندانیان سیاسی دهه ۶۰ در ایران –مونترال،کانادا

۱۵– نهاد همبستگی با جنبش کارگری ایران-غرب آلمان

۱۶– هسته اقلیت

POST A COMMENT.